• Projekty 2016-2017

KTÓRE SĄ REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

zestawienie_projekt__w_I_p__-_2016-17.docx

Akademia Dojrzewania

przystąpienie do III edycji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej dla dziewcząt „Akademia Dojrzewania Lactacyd” (Ośrodek otrzymał bezpłatny pakiet materiałów edukacyjnych)

AKCJA  Z  ZAKRESU PROFILAKTYKI  ZDROWOTNEJ

REALIZACJA  OGÓLNOPOLSKIEGO  PROGRAMU  EDUKACYJNEGO – „TWÓRZCIE Z NAMI AKADEMIĘ - AKADEMIA DOJRZEWANIA LAKTACYD”

KONKURS OGÓLNOPOLSKI

Dnia 12.01.2017r, 01.02.2017r i 09.03.2017r odbył się cykl zajęć dotyczący akcji ogólnopolskiej – Programu Edukacyjnego pt. „Twórzcie z nami Akademię – Akademia Dojrzewania Laktacyd”. Uczestniczkami zajęć edukacyjnych były uczennice II, III i IV etapu edukacyjnego. Cele zajęć:

• Uświadomienie i wzbogacenie wiedzy dotyczącej zmian fizjologicznych u dziewcząt w okresie dojrzewania,
          • Kształtowanie odpowiedzialności za swoje zdrowie,
          • Uświadomienie negatywnych skutków zachowań ryzykownych,
          • Wdrażanie do higieny osobistej w okresie dojrzewania,
          • Uświadomienie relacji „chłopak – dziewczyna” w okresie dojrzewania,
          • Rozpoznanie własnych potrzeb i oczekiwań,
          • Kształtowanie odpowiedzialności za swoje postępowanie-zrozumienie konsekwencji dokonywania wyboru pod przymusem.

W czasie zajęć dziewczęta oglądały filmy edukacyjne m.in. („Zmiany w okresie dojrzewania”, Rozwój psychoseksualny”, „Presja seksualna”, „Przedwczesna inicjacja seksualna”, „Pierwsza wizyta u ginekologa”) uczestniczyły w warsztatach, odgrywały przygotowane przez siebie scenki.

Na podstawie przeprowadzonych zajęć nagrano film 5 minutowy i wysłano drogą meilową na konkurs ogólnopolski.

Realizatorzy akcji: Elżbieta Rydlewska, Małgorzata Kozieja, Adriana Ilnicka

przystąpienie do III edycji Programu WF z Klasą realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej

przystąpienie do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „PoczytajMy”, w ramach którego nasi uczniowie organizują spotkania czytelnicze dla dzieci w szkołach w regionie.

Spotkanie I

W ramach programu CEO pt. „PoczytajMY” w dniu 14.11.2016r.  członkowie Klubu Czytelniczego uczestniczyli w inauguracyjnym spotkaniu, które odbyło się w oddziale  przedszkolnym pięciolatków w Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Szklarach Górnych.

Zgodnie z patronem szkoły przygotowaliśmy wiersze poświęcone twórczości
           J. Brzechwy. Natalia, Ilona, Asia i Patrycja czytały wiersze „Samochwała”, „Kłamczucha”, „Ptasie plotki” oraz „Leń”, do których wspólnie przygotowaliśmy ilustracje.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, uczniowie chętnie współpracowali, świetnie się bawiąc.

Spotkanie II

Kolejne nasze spotkanie odbyło się 21.11.2016r. w oddziale przedszkolnym trzylatków  w Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Szklarach Górnych.

Tym razem czytaliśmy teksty Ralfa Butschkowa „ Mam przyjaciela strażaka” i  „Zuzia się zgubiła” , którą napisała Liane Schneider .

Celem spotkania było propagowanie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Podczas spotkania  przedszkolaki miały możliwość wysłuchania i obejrzenia ilustracji związanych
          z bezpiecznym zachowaniem się na drodze w centrum handlowym oraz w domu. Nie mogło zabraknąć informacji dot. numerów alarmowych.

Spotkanie podsumowano pracami plastycznymi.

Spotkanie III

W dniu 05.12.2016r. w ramach spotkań czytelniczych odwiedziliśmy starszą grupę uczniów szkoły podstawowej. Byli nimi uczniowie klasy II B. Na spotkanie przygotowaliśmy ozdoby choinkowe, które wcześniej zrobiliśmy z masy solnej oraz opowiadanie  związane
           z tematyką  zbilżających się Świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkania rozmawialiśmy
          o tradycjach i zwyczajach świątecznych, dzieci odgadywały zagadki związane z przedświątecznym okresem zadawane przez Asię. Natalia  przeczytała „Legendę o choince” Jadwigi Dymkowskiej. Natomiast, po wysłuchaniu opowiadania uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania związane z tekstem. Jak każde spotkanie, tak i to przedświąteczne wypadło znakomicie. Jedynie co wyróżniało je, to nastrój panujący w klasie - dzieci podekscytowane czekały, ponieważ chciały sprawdzić swoją wiedzę na temat tradycji świątecznych.
          Uwieńczeniem dnia było malowanie  ozdób choinkowych, które  potem znalazły się na klasowej choince.