BIBLIOTEKA
08.04.2020 r.
WIELKANOCNE ZWYCZAJE
Drodzy uczniowie, przed nami Wielkanoc. Przypomnijcie sobie, jakie jest pochodzenie niektórych wielkanocnych tradycji.
Śmigus-dyngus:
https://www.youtube.com/watch?v=MXr5pWMtKqc
Jezusek palmowy:
https://www.youtube.com/watch?v=h6b0gSR40Zg
Pisanki:
https://www.youtube.com/watch?v=zp91i-tru7Q.
Kochani uczniowie
Wszystkim Wam oraz Waszym rodzinom składam najserdeczniejsze wielkanocne życzenia – przede wszystkim zdrowia, spokoju ducha oraz nieustającej nadziei na lepsze jutro.
Katarzyna Krajewska – nauczyciel bibliotekarz
(k.krajewska@sosszklary.pl)
07.04.2020 r.
POLECANE KSIĄŻKI
Kochani uczniowie, poniżej znajdziecie propozycje książek, które mogą umilić Wam czas.
Dla młodszych uczniów polecam:
Spacer z psem
Autor: Sven Nordqvist
Media Rodzina, 2019
Gatunek: opowiadanie dziecięce
ISBN: 978-83-8008-544-2
Wiek: 7+
Opis wydawcy:
Wyobraź sobie, że możesz wziąć na spacer dużego psa cioci. Tylko krótki spacer na siku. Nie odchodź zbyt daleko, dobrze? Tylko krótki spacerek. Chcecie się przekonać, jak długo może potrwać spacer z psem? I tak naprawdę kto kogo wyprowadza?
Przezabawna, kipiąca szczegółami i zaskakująca z każdej strony historia bez słów. Każdy obrazek tworzy odrębny świat pełen niewielkich postaci, na które można długo spoglądać i ciągle odkrywać coś nowego. To pełna niespodzianek i humoru opowieść dla spostrzegawczych – od małych dzieci po dorosłych, którzy etap książek obrazkowych mają już dawno za sobą.
Dla starszych uczniów polecam:
Nienauczalni
Autor: Gordon Korman
Wydawnictwo Literackie, 2020
Gatunek: powieść dziecięca
ISBN: 978-83-08-06986-8
Wiek: 10+
Opis wydawcy:
Co zrobić, kiedy jesteś nastolatką, a życie rzuca cię znienacka ze słonecznej Kalifornii wprost do zaściankowego Greenwich? Wokół zero znajomych twarzy, a jako opieka – Macoszydło, które „i tak ogarnia więcej niż ojciec”. Generalnie niewesoło...
Kiana postanawia jednak traktować tę sytuację jako przejściową. Za kilka tygodni mama skończy zdjęcia do filmu w Utah i obydwie wrócą do domu. Na razie trzeba po prostu przezimować. A jednak wszystko się sypie, już pierwszego dnia... Najpierw Macoszydło odjeżdża z piskiem opon sprzed nowej szkoły, zostawiając dziewczynę samą na pastwę systemu edukacji, a chwilę później na szkolnym parkingu niemal miażdży ją swoim pick-upem niejaki Parker Elias.
I tak zbieg okoliczności sprawia, że Kiana ląduje w niecodziennej, zapomnianej przez szkołę i nauczycieli klasie, odizolowanej od świata i reszty uczniów, w sali numer 117. Mówią o nich Nienauczalni. Ale czy tak jest naprawdę? Jakie tajemnice skrywają te z pozoru niezdyscyplinowane dzieciaki? I dlaczego pan Zachary Kermit został zesłany jako nauczyciel do tej klasy wyrzutków na rok przed wcześniejszą emeryturą? Czy takie zestawienie nie okaże się przypadkiem mieszanką wybuchową?
Zabawna i zarazem ciepła opowieść o nadzwyczajnych uczniach i niezwykłym nauczycielu. Znajdziecie tu wszystko – zawistnych kolegów, mściwego dyrektora, zgorzkniałego mistrza, który powraca w glorii chwały, i grupę nietuzinkowych dzieciaków, indywidualistów, którzy nie boją się wypowiedzieć wojny skostniałemu systemowi.
Dla młodzieży polecam:
Hazel Wood
Autor: Melissa Albert
Media Rodzina, 2019
Gatunek: powieść fantasy
ISBN: 978-83-8008-501-5
Wiek: 15+
Opis wydawcy:
Większość swojego siedemnastoletniego życia Alice spędziła z matką w drodze, uciekając przed prześladującym je pechem. Jednak dopiero kiedy jej żyjąca w osamotnieniu babcia, autorka kultowych, mrocznych historii, umiera w swojej posiadłości Hazel Wood, Alice dowiaduje się, co oznacza prawdziwy pech. Jej matka znika, porwana przez tajemniczą postać z groźnej krainy, o której pisała babcia Althea. Jedyną wskazówką Alice jest notka zostawiona przez matkę: „Trzymaj się z dala od Hazel Wood”. Dotychczas Alice wystrzegała się dziwacznych fanów swojej babki. Teraz jednak nie ma wyboru i postanawia skorzystać z pomocy kolegi ze szkoły, a jednocześnie wielbiciela twórczości Althei – Ellery’ego Fincha. Wyruszają do Hazel Wood, by uratować matkę, a następnie trafiają do świata opisanego przez Altheę, gdzie Alice być może uda się poznać prawdę na swój własny temat.
Fantastyczna, wciągająca i trochę niebezpieczna powieść Melissy Albert zdobyła kilkadziesiąt nagród i nie schodzi z list bestsellerów. Prawa do jej ekranizacji zapewniła sobie wytwórnia Columbia Pictures, a produkcji podejmą się producenci Niezgodnej
Katarzyna Krajewska – nauczyciel bibliotekarz
(k.krajewska@sosszklary.pl)
01.04.2020 r.
Drodzy Rodzice!
Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom. Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole oraz w życiu...
CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT!
Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Spróbujmy poświęcić trochę czasu naszym pociechom i książce. Bądźmy z nimi, poznawajmy je i razem odkrywajmy piękno literatury.
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
uczy myślenia, poprawia koncentrację;
wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
poszerza wiedzę ogólną;
ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować.
Rodzicu:
wprowadź rytuał głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie;
jeśli dziecko o to prosi – wielokrotnie czytaj tę samą książkę lub wiersz;
pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony;
unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt;
sam bądź przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych
we własnych lekturach.
Czytanie powinno zawsze kojarzyć się dziecku z radością i przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.
Do czytania dziecku wybieraj odpowiednie książki:
ciekawe dla dziecka;
napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną;
uczące racjonalnego myślenia;
niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, zwierząt, prawa;
promujące pozytywne wzorce postępowania;
dostosowane do wrażliwości dziecka – nie wzbudzające lęków;
unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp.;
budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.
Literacką inspirację na czytelnicze poranki, popołudnia lub wieczory znajdą Państwo tutaj: https://calapolskaczytadzieciom.pl/product-category/literatura-dziecieca/ - Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom proponuje literaturę odpowiedną dla wieku dziecka.
Miłego czytania!
Katarzyna Krajewska – nauczyciel bibliotekarz
(k.krajewska@sosszklary.pl)
31.03.2020 r.
Kochani!
Dziś proponuję Wam spotkanie z teatrem. Na początek spektakl będący krytycznym obrazem polskiego charakteru, piętnującym nasze narodowe przywary i słabości. Najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry w wersji Redbada Klynstry-Komarnickiego – Zemsta. Propozycja jest, przede wszystkim, skierowana do starszych uczniów – zwłaszcza do uczniów klasy VII SP, którzy Zemstępoznają na lekcjach języka polskiego.
Zanim jednak obejrzycie spektakl, zastanówcie się, proszę, jaki ubiór obowiązuje w teatrze? Odpowiedź znajdziecie tutaj:
Spektakl Zemsta:
https://vod.tvp.pl/video/zemsta,zemsta,47189046
Młodszych uczniów zapraszam do wysłuchania baśni Kopciuszek (najlepiej przed snem )
https://vod.tvp.pl/video/czytanie-przed-spaniem,kopciuszek,34403665
Drodzy uczniowie, rodzice, opiekunowie, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy szkoły!
W obecnym trudnym czasie z pewnością każdy z nas chciałby choć na chwilę móc przenieść się w inną krainę – bezpieczniejszą, przyjemniejszą niż otaczająca nas rzeczywistość. Taką możliwość bez wątpienia oferują książki, dlatego gorąco zachęcam Was wszystkich do ich czytania.
Poniżej zamieszczam, przygotowaną przez zespół „Biblioteki w Szkole”, propozycję bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków.
WOLNY DOSTĘP,
BIBLIOTEKI CYFROWE
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
OFERTY FIRM
Legimi
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.
Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.
Empik Premium bezpłatnie na 60 dni
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
- Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
- Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
- Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
- Aktywuj usługę Empik Premium.
- Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
Publio – darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
Wydawnictwo SQN – ebook za złotówkę
Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.(Źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587)
Miłej lektury!
Katarzyna Krajewska – nauczyciel bibliotekarz
(k.krajewska@sosszklary.pl)