• ​​​​Dzień Pluszowego Misia​​​​​​

          • ​​​​​Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.  W naszej szkole 25 listopada 2021 r. obchodziliśmy święto Pluszowego Misia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w tym dniu czytali w młodszych klasach bajki o misiach, odbyły się również warsztaty przy współpracy biblioteki szkolnej, w ramach których uczniowie kolorowali misie czy słuchali opowiadań o Kubusiu Pucharku. Kolorowanki z misiami pojawiły się również na świetlicy szkolnej. Nie zabrakło w tym dniu także pluszowych maskotek, do których mogły się przytulić dzieci😊Organizatorzy akcji: Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Katarzyna Knihnicka, p. Izabela Dorużyńska, p. Anna Kalinkowska-Choniawko oraz pani z biblioteki Joanna Sieniek.

             

          • Kolejny pobyt w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie

          • Za nami kolejny pobyt w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie. Siedmioro  uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierunkiem pani Anety Szlęzak uczestniczyło w kolejnych, profesjonalnych warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Somerfeld-Lasko. Zajęcia prowadzone są w ramach realizacji projektu ,,Czwartkowe spotkania ceramiczne’’ - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowej”, na który pozyskano dotację w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw. Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

            Dzisiejsze zajęcia (jak zwykle) dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Dziś było  na kolorowo!!!!!! Tak…poznaliśmy to, co nadaje urok każdej ceramice – kolorowe, błyszczące  szkliwa i angoby*! Doskonaliliśmy technikę nakładania szkliwa na wypalony biskwit*. Malowaliśmy wykonane przez nas na poprzednich zajęciach ozdoby choinkowe, sowy oraz roślinne obrazki. Kończyliśmy również naszą mozaikę -i tu czekała nas niezła łamigłówka – 
            z ,,tysiąca” wypalonych elementów musieliśmy złożyć naszą pracę XXL. Każdy, oznakowany element układanki miał swoje miejsce. Sprawa była tym bardziej skomplikowana, że obrazek miał odbicie lustrzane. Ekspertem w tej dziedzinie okazała się Martyna! A pomocnikami Nikola i Krystian.  Ale wspólnymi siłami można wszystko! 

            Atmosfera panująca na zajęciach jak zwykle była magiczna… Pani Małgosia swoją pogodą ducha i z uśmiechem na ustach zagłębiała nas w tajemnice ceramicznego świata. Towarzyszył nam jak zwykle kot zwany ,,Kotjełem”, który wraz z psem Diną są mieszkańcami pracowni.  Odwiedził nas także pies sąsiadów, który z zaciekawieniem zaglądał do nas przez szybę. Na koniec z przyjemnością nakarmiliśmy konie jabłkami i marchewkami. Niektórzy robili to po raz pierwszy w życiu 😊 Aż szkoda wracać…..

             

            *Dla niewtajemniczonych:

            - biskwit-półfabrykat ceramiczny, wstępnie spieczona masa ceramiczna
            - angoba-to kolorowe glinki, wykorzystywane do dekoracji ceramiki.
             

             

            Projekt pn. "Czwartkowe spotkania ceramiczne" - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowych, jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

             

            @dfop.org 

            @FundacjaUmbrella 

            @TRATWA.org

            @Narodowy Instytut Wolności

             

          • CZWARTE SPOTKANIE Z CYKLU "CZWARTKOWE SPOTKANIA CERAMICZNE"

          •  

            Już po raz czwarty grupa uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierunkiem pani Anety Szlęzak,  uczestniczyła w profesjonalnych warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Panią Małgosię w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie. Zajęcia prowadzone są w ramach realizacji projektu ,,Czwartkowe spotkania ceramiczne’’ - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowej” , na który pozyskano dotację w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw. Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

            Jak zwykle nie mieliśmy czasu na nudę, prace przebiegały wieloetapowo….. 

            Na początek mieliśmy za zadanie wykończenie filiżanek, które przygotowaliśmy podczas ostatnich zajęć. Aby ostatecznie wypalić je w piecu- musieliśmy jeszcze wygładzić krawędzie, aby wygodniej się nich piło. Kontynuowaliśmy również pracę rozpoczętą w poprzedni czwartek – przygotowanie wspólnej mozaiki. Zadanie polegało na przeniesieniu na plaster gliny narysowanych uprzednio fragmentów ilustracji, wycięciu ich oraz ozdobieniu za pomocą poznanych na wcześniejszych zajęciach technik. 

            W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wykonaliśmy również ozdoby na choinkę. Były bałwanki, gwiazdki, dzwonki i serduszka. A z ciemnej gliny wycinaliśmy ,,pierniczki”, które będziemy za tydzień ,,lukrowali” białym szkliwem 😊 Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia!!!!

            P.S. Jak Wam się podobają nasze nowe fartuchy?


            Projekt pn. "Czwartkowe spotkania ceramiczne" - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowych, jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030


            @dfop.org 

            @FundacjaUmbrella 

            @TRATWA.org

            @Narodowy Instytut Wolności


          • WYCIECZKA DO BAZY EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W PIOTROWICACH

          • Dnia 08.11.2021r odbyła się szkolna wycieczka edukacyjna 

            do Bazy Edukacji Przyrodniczej  w Piotrowicach. 

            Uczestnikami wycieczki byli uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej 

            do Pracy – kl.I-III B.

             Celem wycieczki był udział w zajęciach edukacyjnych i plastycznych. Temat zajęć – „Las i jego mieszkańcy”.

            Uczniowie wzbogacili wiedzę dotycząca budowy i funkcjonowania lasu oraz życia jego mieszkańców oraz wykonali ciekawe prace przyrodnicze.

            Organizator wycieczki: Elżbieta Rydlewska

          • #Szkoła do Hymnu

          • Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Ministra Edukacji Narodowej Szkoła do Hymnu. Uczniowie o godzinie 11.11 odśpiewali hymn narodowy aby upamiętnić  kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • Kolejne "Czwartkowe spotkania ceramiczne "

          • Za nami trzecie spotkanie w ramach realizacji projektu ,,Czwartkowe spotkania ceramiczne’’ - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowej” dla siedmiu uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Tym razem Pani Aneta wspólnie z uczniami miała możliwość poznania sposobu transferu wybranego wzoru z papieru na glinę. Zadaniem uczestników było przeniesienie wzoru sowy na plaster gliny, a następnie wykonanie na tej podstawie płaskorzeźby. Każda sowa była inna! Ponadto podczas spotkania poznaliśmy techniki szkliwienia wcześniej wykonanych i wypalonych prac. Na koniec zajęć przygotowaliśmy  zbiorczą pracę plastyczną, na podstawie której powstanie na następnych zajęciach, nasza wspólna mozaika.

            Atmosfera jak zawsze była wyjątkowa… Nie zabrakło: ,,dogo”, ,,felino” i ,,hipoterapii, ponieważ w pracowni u Pani Małgosi mieszkańcami są pies Dina i kotek, a zza okna pracowni zaglądały  przepiękne konie…. Po zajęciach dla chętnych była herbatka w uroczych, ręcznie zdobionych filiżankach. 

             

             

            Projekt pn. "Czwartkowe spotkania ceramiczne" - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowych, jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

             

            @dfop.org 

            @FundacjaUmbrella 

            @TRATWA.org

            @Narodowy Instytut Wolności

          • CZWARTKOWE SPOTKANIA CERAMICZNE

          • Za nami już drugie spotkanie w ramach realizacji projektu ,,Czwartkowe spotkania ceramiczne’’ - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowej” dla siedmiu uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. W dniu 28 października 2021 r., Pani Małgosia, z pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie, zapoznała nas z tajnikami tworzenia filiżanki oraz wykonania mozaiki w plastrze gliny. Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia. 
            Na zdjęciach w ferworze pracy nasi artyści: Dagmara, Nikola, Martyna, Grzegorz, Klaudiusz, Olaf i Krystian.


            Projekt pn. "Czwartkowe spotkania ceramiczne" - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowych, jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030


            @dfop.org 

            @FundacjaUmbrella 

            @TRATWA.org
            @Narodowy Instytut Wolności




          • Wycieczka do Przemkowa

          • W dniu 28.10.2021 uczniowie klasy II-III SPPA wraz z wychowawcą klasy wzięli udział w zajęciach warsztatowych w bazie edukacji przyrodniczej w Piotrowicach. Zajęcia na temat dyni jej zastosowania oraz różnorodności poprowadziła p. Ania ,a uczniowie w pełni zaangażowali się tworząc torby ekologiczne z własnym rysunkiem  dyni.Serdecznie dziękujemy pani Ani za zajęcia i wspaniały prezent ,który uczniowie sami mogli wykonać wg. własnej inwencji twórczej.

      • Kontakty

        • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Przyjaciół Dzieci
        • osrodek@sosszklary.pl; sosszklary@o2.pl
        • Sekretariat : tel. (76) 849 73 00, kom + 48 500 383 888 fax(76) 849 73 02 Grupy wychowawcze: tel. (76) 849 73 07 tel. kom.+48 510 402 249
        • Szklary Górne 51c 59-300 Lubin Poland
        • SEKRETARIAT- czynny Pon.-Pt. 7:00-15:00 tel. 76 849-73-00 tel. kom 500 383 888 fax. 76 849-73-02 e-mail: osrodek@sosszklary.pl sosszklary@o2.pl www.sosw-szklarygorne.edupage.org
    • Galeria zdjęć

        brak danych