• Ostatnie warsztaty z panią Małgosią w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie

          • Paulo Coelho (brazylijski pisarz) powiedział : ,,Jest tylko jeden sposób nauki – poprzez działanie”. Zgodnie z jego słowami - po raz siódmy mogliśmy w sposób praktyczny zgłębiać tajniki profesjonalnej pracy z materiałem jakim jest glina….Były to już niestety nasze ostatnie warsztaty z panią Małgosią w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie

            Na dzisiejszych zajęciach bawiliśmy się w ...murarzy. Poznaliśmy sposób przygotowania i zastosowania fugi budowlanej w wykończeniu naszej mozaiki. Każdy element należało bardzo dokładnie wypełnić fugą, zaczekać aż wyschnie, a potem dokładnie wyczyścić. Nieźle musieliśmy się napracować! Efekt pracy będzie można obejrzeć już 10.12.2021 r. 
            w naszej szkole.  

            Na zakończenie naszej twórczej przygody czekała na nas niespodzianka - Pani Małgosia ugościła nas pysznym, domowym sernikiem. Powiemy w tajemnicy, że ,,kotjełowi” też bardzo smakował 😊 Potem, ubrani w ciepłe kurtki poszliśmy na spacer po malowniczym Ostaszowie (zwanym ,,wioską w dechę”). Poznaliśmy historię wsi  oraz legendę z nią związaną. Na każdym kroku zachwycały nas pocztówkowe widoki wraz z charakterystycznymi, zabytkowymi domostwami, tworzącymi malownicze obrazy.
                      Ukoronowaniem naszych działań – 10 grudnia 2021 r. odbędą się w ramach podsumowania projektu warsztaty dla uczniów całej Szkoły Przysposabiającej do Pracy, ich rodziców oraz uczestników warsztatów Terapii Zajęciowej w Polkowicach.

             

            Projekt pn. "Czwartkowe spotkania ceramiczne" - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowych, jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

             

            @dfop.org 

            @FundacjaUmbrella 

            @TRATWA.org

            @Narodowy Instytut Wolności

             

          • Wycieczka Grupy II na "ANIELSKIE WARSZTATY" do Lubina

          • Przed Świętami Bożego Narodzenia grupa II wraz z Panem Sławkiem Szkirpanem i Paną Anią Tomaszewicz wybrała się na lubiński rynek gdzie w tym czasie odbywa się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wychowankowie po obejściu wszystkich interesujących ekspozycji i kilku zdjęciach wzieli udział w warsztatch pt. "Anielskie Warsztaty" które odbywły się na scenie przy Ratuszu. Zimowa pogoda szybciutko zapędziła nas po pięknym zapachu na gorącą czekoladę a następnie na poczęstunek w Galerii Cuprum skąd dalej udaliśmy się w drogę powrotną do Ośrodka na pyszną kolację :) .

            Całej Grupie Bardzo dziękujemy i gratulujemy wytrwałości w tych zimowych warunkach :) 

          • Warsztaty integracyjne " Zdobienie pierniczków"

          • W poniedziałek, w Mikołajki, w grupie VII, odbyły się warsztaty integracyjne " Zdobienie pierniczków". Spotkanie zorganizowała p. Mirosława, a podczas warsztatów wspierała ją p. Ania T.Odwiedzili nas w grupie nie tylko Rodzice. Przyszedł Pan Dyrektor Ośrodka Łukasz Nowicki, Pani Dyrektor Marta oraz p. Sławek z grupą II. Było bardzo słodko, radośnie i ozdobiliśmy wspólnie wcześniej upieczone przez nas pierniczki. Nasz pokój 104.,po metamorfozie i w świątecznej szacie bardzo się wszystkim podobał. Zaproszeni goście obdarowali nas prezentami mikołajkowymi. Mama Julii Aleksandrowicz, p. Ania, przywiozła wspaniały prezent - radiomagnetofon Sony. Nasza radość nie ma końca. Marzenia się spełniają!! Dziękujemy serdecznie Wszystkim za WIELKIE SERCE, dzięki którym marzenia mają możliwość się spełniać💖 oraz za wspólnie spędzony czas. Takie chwile są dla nas ważne. DZIĘKUJEMY 💖Dzięki. Mirosława

          • WYCIECZKA DO MUZEUM HISTORYCZNEGO W LUBINIE I KINO HELIOS W LUBINIE

          • Dnia 07.12.2021 odbyliśmy klasową wycieczkę- (IV-Vsp) - do Muzeum Historycznego w Lubinie. Pani przewodniczka puściła film pokazujący historię powstania Lubina. Następnie oprowadziła po Muzeum opowiadając najważniejszą historię miasta. W skład ekspozycji stałej znalazły się następujące tematy: Zbrodnia Lubińska- poświęcona jest tragicznym wydarzeniom z 31 sierpnia 1982 roku, gdy z od kul z milicyjnej broni zginęło trzech górników: Michał Adamowicz, Mieczysław Poźniak i Stanisław Trajkowski., Historia miasta na tle życia codziennego- to swoisty wehikuł czasu. W przestrzeni stylizowanej na mieszkanie zwykłej górniczej rodziny, można zobaczyć, w jakich warunkach żyli mieszkańcy Lubina w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku., Dolnośląska kartografia-stała ekspozycja wielkoformatowych reprodukcji historycznych map Dolnego Śląska., Sport w Lubinie- wystawa przedstawia archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia sportowe w Lubinie lat 70. XX wieku. , Kultura w Lubinie- prezentacja plakatów oraz zdjęć dokumentujących wybrane wydarzenia kulturalne odbywające się w Lubinie na przestrzeni lat 2000–2020 oraz prezentacja wydawnictw muzycznych (płyty) lokalnych zespołów składają się na wystawę ukazującą życie kulturalne miasta.

                        Kolejnym miejscem było Kino Helios w Lubinie, gdzie oglądaliśmy film pt; 
            „ Chłopiec z chmur”- opowieść przyjaźni chłopca zanurzonego w świecie gier video, który spędzenia wakacje z ojcem, zapalonym ornitologiem i dzikimi gęśmi. Thomas nudząc się zaczyna obserwować i interesować się światem dzikiej przyrody i pasji  ojca. Opiekuje się świeżo wyklutymi pisklakami, chłopiec przywiązuje się coraz bardziej do skrzydlatych przyjaciół. Podniebna podróż z Norwegii aż do Francji jest nie tylko ostatnią szansą na przetrwanie przeuroczych ptaków, ale też przygodą życia dla Thomasa i wydarzeniem, którym emocjonowała się cała Europa.

             

          • "Mikołajkowe" kino klasy II i III SPP A i B

          • Klasa II-III SPP A i B w piątek z okazji Mikołajek była w kinie na filmie ,,Lew, wilk i ja ..Po filmie uczniowie wraz z wychowawcą klas zwiedzali pięknie wystrojoną  galerię z okazji Świąt Bożego Narodzenia  w Lubinie.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

          • Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób

            z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.

            W tym dniu warto rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności, barierach, jakie napotykają osoby niepełnosprawne w życiu codziennym i sposobach na ich rozwiązywanie.

            Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to okazja, by kształtować w dzieciach cechy takie jak empatia, poczucie odpowiedzialności czy sprawiedliwości społecznej.

            A w naszym Ośrodku... dużo się dzieje!!!

            Kilka słów o nas znalazło się w gazecie polkowickiej.

            https://www.facebook.com/2413536655544827/posts/3165616863670132/

          • Warsztaty w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie

          • Jak mówi przysłowie ,,co dobre szybko się kończy”….To już przedostatnie warsztaty w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie. Siedmioro  uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyło w kolejnych, profesjonalnych warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Somerfeld-Lasko. 

            W ten czwartek kontynuowaliśmy pracę nad naszym wspólnym dziełem - mozaiką. Poszkliwione elementy układanki trzeba było ponownie złożyć w całość, a potem tylko klejenie i fuga…. Efekt ,,Wooow!” murowany! Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia prace na dzisiejszych zajęciach miały świąteczny charakter. Wspólnie wykonaliśmy ogromy talerz 
            i misę z motywem gwiazdkowym. Lukrowane pierniczki będą się w nich pięknie prezentowały. Część z nas szkliwiła jeszcze swoje prace. Zwróćcie uwagę na fotografię Klaudiusza - był niezwykle skupiony na tym co robi. Efekty zobaczymy za tydzień. W czwartek jedziemy po raz ostatni. A w piątek- podsumowanie naszego projektu, warsztaty ceramiczne w szkole 
            i wystawa prac uczestników zajęć. Relacja wkrótce.

            Zajęcia prowadzone są w ramach realizacji projektu ,,Czwartkowe spotkania ceramiczne’’ - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowej”, na który pozyskano dotację 
            w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw. Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

             

            Projekt pn. "Czwartkowe spotkania ceramiczne" - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowych, jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

             

            @dfop.org 

            @FundacjaUmbrella 

            @TRATWA.org

            @Narodowy Instytut Wolności

          • Powiatowa Gala Wolontariatu 2021 i Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

          • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto obchodzone corocznie  5 grudnia. W tym roku przez Starostwo Powiatowe w Lubinie uhonorowana została nasza uczennica Martyna Klemenska oraz pani Katarzyna Knihnicka. Podczas Powiatowej Gali Wolontariatu, która odbyła się 3 grudnia, wyróżnione osoby odebraly symboliczną statuetkę oraz dyplom Wolontariusza Roku 2021. 😊Wszystkim Naszym Wolontariuszom w dniu ich święta pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, a także podziękować za bezinteresowną pomoc i ofiarowany czas. Życzymy Wam aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę.Wszyscy wspólnie zapracowaliśmy na ten sukces😊Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu 

          • Zbiórka karmy dla zwierząt.

          • Chcieliśmy poinformować, że zbierana w październiku karma dla piesków i kotków została przekazana do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Lubinie. Wszystkim uczniom, rodzicom,  nauczycielom, którzy włączyli się w akcje serdecznie dziękujemy😊. Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunami.

          • KONKURS PLASTYCZNY pt; ,,Zatrzymać jesień”

          • PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO PT; ” ZATRZYMAĆ JESIEŃ”.

            Dnia 30.11.2021 nadeszła chwila podsumowania konkursu plastycznego. Pod tym hasłem powstały interesujące prace wykonane przez uczniów klasy I-III SP, IV-V SP, VI-VII SP, I SPUM, VI SPUM, III SPUM, VIII SPUM, II-III SPPB, II-III C. Ideą było zwrócenie uwagi na piękno świata przyrody, a przede wszystkim urokliwą porę roku, jaką jest jesień, przybliżenie jej piękna w wydaniu prac dzieci jest naprawdę wyjątkowe, co widać na załączonych zdjęciach. Głównym kryterium oceny prac konkursowych było przede wszystkim samodzielność ich wykonania, walory estetyczne i zabawa barwami w technice dowolnej.

            Laureaci konkursu:
             

            Szkoła Podstawowa – SP UM,II-III SPP

             

            1.Krystian Szeptuch – II-III SPP

            2. Krystian Kulczyńki –VIII SPUM

            3.Andżelika Kwiatkowska – II-III SPP

            Wyróżnienie

            Krystian Warchoł-Nowak – III SPUM

             

            Szkoła Podstawowa – SP

             

            1.Mariusz Kaźmierczak – V SP

            2. Bartosz Kubieniec – IV SP

            3. Agata Tobiś –V SP

            Wyróżnienie

            Olaf Goliszewski – III SP

             

          • ​​​​Dzień Pluszowego Misia​​​​​​

          • ​​​​​Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.  W naszej szkole 25 listopada 2021 r. obchodziliśmy święto Pluszowego Misia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w tym dniu czytali w młodszych klasach bajki o misiach, odbyły się również warsztaty przy współpracy biblioteki szkolnej, w ramach których uczniowie kolorowali misie czy słuchali opowiadań o Kubusiu Pucharku. Kolorowanki z misiami pojawiły się również na świetlicy szkolnej. Nie zabrakło w tym dniu także pluszowych maskotek, do których mogły się przytulić dzieci😊Organizatorzy akcji: Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Katarzyna Knihnicka, p. Izabela Dorużyńska, p. Anna Kalinkowska-Choniawko oraz pani z biblioteki Joanna Sieniek.

             

          • Kolejny pobyt w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie

          • Za nami kolejny pobyt w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie. Siedmioro  uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierunkiem pani Anety Szlęzak uczestniczyło w kolejnych, profesjonalnych warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Somerfeld-Lasko. Zajęcia prowadzone są w ramach realizacji projektu ,,Czwartkowe spotkania ceramiczne’’ - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowej”, na który pozyskano dotację w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw. Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

            Dzisiejsze zajęcia (jak zwykle) dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Dziś było  na kolorowo!!!!!! Tak…poznaliśmy to, co nadaje urok każdej ceramice – kolorowe, błyszczące  szkliwa i angoby*! Doskonaliliśmy technikę nakładania szkliwa na wypalony biskwit*. Malowaliśmy wykonane przez nas na poprzednich zajęciach ozdoby choinkowe, sowy oraz roślinne obrazki. Kończyliśmy również naszą mozaikę -i tu czekała nas niezła łamigłówka – 
            z ,,tysiąca” wypalonych elementów musieliśmy złożyć naszą pracę XXL. Każdy, oznakowany element układanki miał swoje miejsce. Sprawa była tym bardziej skomplikowana, że obrazek miał odbicie lustrzane. Ekspertem w tej dziedzinie okazała się Martyna! A pomocnikami Nikola i Krystian.  Ale wspólnymi siłami można wszystko! 

            Atmosfera panująca na zajęciach jak zwykle była magiczna… Pani Małgosia swoją pogodą ducha i z uśmiechem na ustach zagłębiała nas w tajemnice ceramicznego świata. Towarzyszył nam jak zwykle kot zwany ,,Kotjełem”, który wraz z psem Diną są mieszkańcami pracowni.  Odwiedził nas także pies sąsiadów, który z zaciekawieniem zaglądał do nas przez szybę. Na koniec z przyjemnością nakarmiliśmy konie jabłkami i marchewkami. Niektórzy robili to po raz pierwszy w życiu 😊 Aż szkoda wracać…..

             

            *Dla niewtajemniczonych:

            - biskwit-półfabrykat ceramiczny, wstępnie spieczona masa ceramiczna
            - angoba-to kolorowe glinki, wykorzystywane do dekoracji ceramiki.
             

             

            Projekt pn. "Czwartkowe spotkania ceramiczne" - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowych, jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

             

            @dfop.org 

            @FundacjaUmbrella 

            @TRATWA.org

            @Narodowy Instytut Wolności

             

          • CZWARTE SPOTKANIE Z CYKLU "CZWARTKOWE SPOTKANIA CERAMICZNE"

          •  

            Już po raz czwarty grupa uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierunkiem pani Anety Szlęzak,  uczestniczyła w profesjonalnych warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Panią Małgosię w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Ostaszowie. Zajęcia prowadzone są w ramach realizacji projektu ,,Czwartkowe spotkania ceramiczne’’ - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowej” , na który pozyskano dotację w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw. Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

            Jak zwykle nie mieliśmy czasu na nudę, prace przebiegały wieloetapowo….. 

            Na początek mieliśmy za zadanie wykończenie filiżanek, które przygotowaliśmy podczas ostatnich zajęć. Aby ostatecznie wypalić je w piecu- musieliśmy jeszcze wygładzić krawędzie, aby wygodniej się nich piło. Kontynuowaliśmy również pracę rozpoczętą w poprzedni czwartek – przygotowanie wspólnej mozaiki. Zadanie polegało na przeniesieniu na plaster gliny narysowanych uprzednio fragmentów ilustracji, wycięciu ich oraz ozdobieniu za pomocą poznanych na wcześniejszych zajęciach technik. 

            W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wykonaliśmy również ozdoby na choinkę. Były bałwanki, gwiazdki, dzwonki i serduszka. A z ciemnej gliny wycinaliśmy ,,pierniczki”, które będziemy za tydzień ,,lukrowali” białym szkliwem 😊 Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia!!!!

            P.S. Jak Wam się podobają nasze nowe fartuchy?


            Projekt pn. "Czwartkowe spotkania ceramiczne" - przygotowanie uzdolnionych, niepełnosprawnych intelektualnie uczniów do pracy na warsztatach terapii zajęciowych, jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030


            @dfop.org 

            @FundacjaUmbrella 

            @TRATWA.org

            @Narodowy Instytut Wolności


          • WYCIECZKA DO BAZY EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W PIOTROWICACH

          • Dnia 08.11.2021r odbyła się szkolna wycieczka edukacyjna 

            do Bazy Edukacji Przyrodniczej  w Piotrowicach. 

            Uczestnikami wycieczki byli uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej 

            do Pracy – kl.I-III B.

             Celem wycieczki był udział w zajęciach edukacyjnych i plastycznych. Temat zajęć – „Las i jego mieszkańcy”.

            Uczniowie wzbogacili wiedzę dotycząca budowy i funkcjonowania lasu oraz życia jego mieszkańców oraz wykonali ciekawe prace przyrodnicze.

            Organizator wycieczki: Elżbieta Rydlewska

          • #Szkoła do Hymnu

          • Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Ministra Edukacji Narodowej Szkoła do Hymnu. Uczniowie o godzinie 11.11 odśpiewali hymn narodowy aby upamiętnić  kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Przyjaciół Dzieci
      • osrodek@sosszklary.pl; sosszklary@o2.pl
      • Sekretariat : tel. (76) 849 73 00, kom + 48 500 383 888 fax(76) 849 73 02 Grupy wychowawcze: tel. (76) 849 73 07 tel. kom.+48 510 402 249
      • Szklary Górne 51c 59-300 Lubin Poland
      • SEKRETARIAT- czynny Pon.-Pt. 7:00-15:00 tel. 76 849-73-00 tel. kom 500 383 888 fax. 76 849-73-02 e-mail: osrodek@sosszklary.pl sosszklary@o2.pl www.sosw-szklarygorne.edupage.org
  • Galeria zdjęć

      brak danych